• <h2>Eczane Tabelası</h2>

Ankara Eczane Tabelası İmalat ve Montajı

Ankara da bulunan Eczanelerin yeni yönetmeliğe uygun tabela yaptırmaları ile ilgili yönetmelik aşağıda bilgilerinize sunulmuştur. Bu kapsamda firmamız gereken hassasiyet ve titizliği göstererek tabelaların değişim işlemini üstlenmeye hazırdır. Firma personelimizin detaylı keşif ve gerekli bilgilendirmesini yapabilmesi için lütfen bizi arayınız.

Eczane Tabela Yönetmeliği 2019

Amaç MADDE 1-


Eczane Tabelaları Yönetmeliği ve Bu Kılavuz ile ülkemizde faaliyet gösteren eczanelerin levhalarında aynı standartların kullanılması sağlanmıştır. Hastaların eczanelere erişiminin kolaylaştırılması, farklı standartlarda eczane levhası kullanılması halinde ortaya çıkan görsel kirliliğin ve eczaneler arası haksız rekabetin önlenmesi amaçlanmıştır. Kapsam MADDE 2-


6197 sayılı Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Kanun’a göre açılmış serbest eczaneleri kapsar. Dayanak MADDE 3-


Bu kılavuz 6197 sayılı Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Kanuna uygun olarak; 12/04/2014 tarihli ve 28970 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Yönetmeliğin 25 inci maddesine göre hazırlanmıştır. Yeni Eczane Tabelaları Ölçüleri Nelerdir? Eczane Levha Standartları MADDE 4- (1) Eczane levha standartları ve Eczane Tabelaları Yönetmeliği ölçüleri aşağıdaki şekilde belirlenmiştir.
 1. a) Eczane Tabela Standart1
Beyaz Tabela: 150 x 50 cm Kırmızı Tabela: 200 x 45 cm Eczane Harf Yüksekliği: 25 cm Eczane İsmi Harf Yüksekliği: 9 cm Beyaz Tabela: 225 x 80 cm Kırmızı Tabela: 300 x 70 cm Eczane Harf Yüksekliği: 38 cm Eczane İsmi Harf Yüksekliği: 14 cm
 1. a) Eczane Tabela Standart2
400 cm ve üzeri zemin ölçüsüne sahip eczanelerde beyaz zemin 300x100cm olacaktır. Sadece kırmızı tabela zemine göre büyüyecektir. Eczane Tabelaları Kübik Kabartmalı Pleksi Kutu Harf Levha Teknik Özellikleri MADDE 5- (1)


2m, 3m, 4m ve 4m üzeri eczane cephesine sahip eczaneler için oluşturulan levha standartları ve uygulamaya ilişkin özellikler aşağıdaki şekilde belirlenmiştir.
 1. a)Taşıyıcı Konstrüksiyon
5.1.a.1.


Konstrüksiyonu oluşturan tüm elemanlar demir profil malzeme olacaktır. 5.1.a.2.


Taşıyıcı konstrüksiyon alt ve üst yatay profilleri minimum 30*30*2 mm et kalınlığında demir profil olacaktır. Profil, konstrüksiyon içine su girişini engelleyen türde olacaktır. 5.1.a.3.


Ara taşıyıcı profiller 30*20*2 mm olup, söz konusu ara kayıtlar, maksimum 100 cm aralıklarla alt ve üst yatay profillere kaynak yapılacaktır. Taşıyıcı karkasın esnememesi için her dikey profil ile yatay profil arasına 45 derece açı ile minimum 30*20*2 mm demir profil payanda kaynatılacaktır. 5.1.a.4.


Profillerin tamamı antipas boya ile boyanacaktır. 5.1.a.5.


Konstrüksiyon arka yüzeyi 0,50 mm et kalınlığındaki gofrajlı alüminyum ile kapatılacaktır.
 1. b)Alüminyum Kasa
5.1.b.1.


Alüminyum kasaların tamamı kırmızı ve beyaz zeminler 2mm kalınlığındaki alüminyum olacaktır. Üst taban kırmızı alt zemin alüminyum kasanın derinliği 5cm, üst beyaz alüminyum kasa, yan alın kırmızı alüminyum kasa derinliği bükümler dahil 12cm olacaktır. 5.1.b.2.


Alüminyum kasa, kırmızı alın ve yan alınların tamamı RAL 3020 renkte elektrostatik toz boya yapılacaktır. Beyaz üst zemin alüminyum kasa RAL 9003 renkte elektrostatik toz boya yapılacaktır. 5.1.b.3.


Boya öncesi kromatlama ve alodine işlemi uygulanacaktır. 5.1.b.4.


Kaynak atıkları tıraşlanarak düzeltilecek ve astarlanacaktır. 5.1.b.5.


Kasa parçalarının birleşimlerinde aynı kotun tutturulmasına dikkat edilecektir. 5.1.b.6.


Üst alın kırmızı alüminyum zeminlerin birbirlerine bağlantısı alttan geçme alüminyum profil ile yapılacaktır. Yan yana gelen parçalar arasında açıklık kalmayacaktır. 5.1.b.7.


Kırmızı taşıyıcı levha takılacak zemin ölçüsünde olup, boy 70cm olacaktır. Üzerine gelecek beyaz levha boyu 15cm alt ve üst çıkış sağlayacak şekilde 100cm olacaktır. Eczanenin giriş kapısının konumuna bakılmaksızın, eczane ve eczane isminin yer aldığı beyaz zeminli levha, kırmızı zeminli taşıyıcı levhanın sağ ve sol tarafında eşit pay kalacak şekilde ortalanarak monte edilecektir. 5.1.b.8.


Beyaz zemin, kırmızı üst alın üzerine modüler sistem olarak takılacaktır. Modülerlik sayesinde değişim kolay olacak ve alt zemine hasar vermeyecektir. Modüler beyaz zemin takıldığında, montaj vidaları ve profilleri kesinlikli görünmeyecektir. 5.1.b.9.


Beyaz Zemin, 300x100cm olacaktır. Eczane yazısı,


pleksiglas prizma üçgen


harf fon baskı uygulaması yapılacaktır. Fon baskı uygulamasında 4mm kırmızı pleksiglas kullanılacaktır. Işık geçirgenliği ve ışığın homojenize olması için difüzyonlu pleksiglas kullanılacaktır. Yazı karakteri (font) Avenir Next Pro bold, kübik, 3 boyutlu olacaktır. Yazı karakterinin harf büyüklüğü ve ara boşlukları aşağıdaki çizimlerde detaylandırılmıştır. 5.1.b.10.


Beyaz zemin üzerinde eczane ismi büyük harflerle ışıksız folyo olarak alüminyum zemine uygulanacaktır. Kırmızı yan alın alüminyum, içine dikine


Eczane yazısı dekupe


edilecek, içine beyaz 3mm pleksiglas kullanılacaktır. Eczane ismi karakteri (font) Avenir Next Pro olacaktır, Harf yüksekliği 20cm olacaktır. Teknik detayları aşağıdaki çizimde yer almaktadır. 5.1.b.11.


Levhaların ışıklı yada ışıksız olması eczacının insiyatifinde olup, ışıklı levhanın tercih edildiği eczanelerde sadece ‘’ECZANE’’ yazısında led aydınlatma kullanılacak, eczane isminde hiçbir şekilde aydınlatma olmayacaktır. Eczane Levhası Teknik Çizimleri MADDE 6-


Eczane Tabelaları Yönetmeliği ilişkin teknik çizimler aşağıdaki şekilde belirlenmiştir.
 • ECZANE


  H: 50cmDifüzyonlu Pleksiglas
 • Prizma Üçgen (kübik) Kutu Harf
 • Yazı karakteri: Avenir Next Pro Bold
 • Eczane ismi H: 25cm
 • Siyah Folyo
 • Yazı karakteri: Avenir Next Pro
 • Alt zemin 2 mm alüminyum
 • Elektrostatik boyalı malzeme
 • Ral 3020 (bayrak kırmızısı)
 • Üst zemin
 • 2 mm alüminyum
 • Elektrostatik boyalı
Bize Yazın